
ГЕРГЬОВСКИ ПЕСЕННИ ПРАЗНИЦИ-
ЕЛЕНА
От 2021 г. НЧ „Напредък-Елена-1863“ и Младежко сдружение-България организират ГЕРГЬОВСКИ ПЕСЕННИ ПРАЗНИЦИ – Елена от 5 до 7 май. Към организаторите се присъединиха Музей на Възраждането “Иларион Макариополски” – Елена, Община Елена и сдружение “Светъл звън”. Фестивалът се провежда в китния старопланински град, в прекрасната атмосфера на старинните къщи, църкви и площади, където малки и големи, любители и професионалисти, намират своята сърдечна и вдъхновяваща публика. Празниците са отворени за солисти и ансамбли – инструменталисти и певци на класическа, народна или църковна музика от всички възрасти.
Актуална информация за изданието през тази година може да намерите на сайта: www.gppelena.blogspot.com

ТРАКО-ВИЗАНТИЙСКАТА МУЗИКА
В ЦЪРКОВНАТА И НАРОДНАТА
ПЕСЕННИ ТРАДИЦИИ
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” по програма “Творческо развитие” 2022, Модул Организатори. Дог. № TR1-O-2022-26.
21.11.2022 – 21.11.2023
В партньорство с НУФИ “Филип Кутев”, Котел.
Проектът представя специализиран курс, предназначен за учениците и преподавателите (които желаят) от НУФИ “Филип Кутев”, Котел. Той ще се провежда блоково, два пъти месечно до 26 октомври 2023, когато ще бъде изнесен концерт от участниците.
Курсът застъпва много важна част от музикалното изкуство, която не е намерила място в учебните планове на средното и висшето професионално музикално образование в България.
Чрез него се цели младите музиканти, както и част от техните преподаватели, да усвоят някои специфични знания и умения, свързани с корените на българската музикална култура.
Курсът, който организираме, е адресиран към почти напълно липсващата информация за естетиката и духа на изящната православна музика – толкова интонационно близка до нашата народна музика, но естетически и духовно, носеща друго въздействие, облик, атмосфера и още редица качества, които биха обогатили всеки музикант.
Това “обогатяване” чисто практически има няколко измерения, но едни от най-важните са в извън храмово пространство участниците да добият усещане за литургично време и пространство. Интересна е темпоралната връзка – разлика между храмов обред и народен обичай (обред); между основните жанрове в източното църковно пеене – ирмологическо, стихирарическо и пападическо – и в народните песни – бързи, умерени и безмензурни темпа – връзки, прилики и разлики в характера и интонациите на едните и другите.; скритата смяна на неравноделни в православното източно пеене и ярките явни български неравноделни ритми и много други.
Младите музиканти имат нужда от по-широк поглед към процесите в музикалното изкуство, от познаването на различни аспекти при работата с музикалната материя, за да намерят по-лесно своя собствен творчески път.
Специализираният курс се води от композитора Георги Попов и диригента д-р Елица Христова.
***
В началото на тази година в Национално училище за фолклорни изкуства “Филип Кутев” град Котел поставихме началото на сложен, дълъг и задълбочен изследователски процес по проект на Младежко сдружение-България, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма “Творческо развитие”, модул “Организатори”, 2022. Той има теоретико-практическа насоченост. Децата – ученици, участници в изследването – ще се запознаят с приликите и взаимопроникването между гръцката църковна музика днес (в употреба и в българската православна църква) и останали до наши дни особени белези и звукореди в тракийската народна музика; с проблемите на исонирането (вокално и инструментално); с функциите на подосновните тонове, хиатусите, диатоничните звукореди, употребата на четвърт тоновете в мелизматичната система и други.
В това изследване ще насочим вниманието на децата към малките звукореди (трихорди, тетрахорди, пентахорди и т.н., и разнообразните им строежи). Тук се съдържа безценно знание, наречено стара ладова хармония. Многообразието на акордите, изграждащи тази система и отношенията между тях, новата функционалност, обогатява неимоверно много хармоничния език. Той се усвоява по-лесно, а в същото време придобива високо издържана колоритност.
Изследването на тази тематична материя предава на децата и нови знания за дихателно-телесния комплекс; нов начин на звукоизвличане; общото музициране и в резултата на него – подобряване на слуха, ансамбловите рефлекси и много други практически ползи.
Възоснова на тези процеси на изследването ще се опитаме да въведем изпълнителски, аранжорски, а най-вероятно и композиторски практики, които ще бъдат обогатени с извисената култура на ортодокса и ще съжителстват с брилянтната чистота на нашия фолклор. В същото време се надяваме да получим интерпретации и образци (авторски), които умело да съчетават старинно и съврвеменно звучене в едно изпълнение, или в едно произведение.
Не можем да премълчим и нещо, което сигурно за дълго ще остане в паметта ни (на нас – лекторите – Георги Попов и Елица Христова). Никога и никъде у нас в България досега нито един ръководител – домакин на нашия труд – не ни е предоставял по-добри условия за работа. Работните помещения задоволяват всякакви изисквания, залата, сцената, инструментите, техниката са изключително функционални. От сърце благодарим за неоценимото партньорство на г-жа Мария Градешлиева и целия колектив на НУФИ “Ф. Кутев” Котел.
След заключителния концерт: “За пръв път пяхме православна музика с хор от народни музиканти. Тези млади музиканти бяха обучавани от нас, но за много кратко време. Въпреки това досега не съм имал такова усещане. Никога до сега не бях изпитвал такава мощна и чиста енергия с такава сила да ме понася нагоре! Тези деца са на нашия род. Те носят неговата чистота, почтителност, мъдрост и вдъхновение и понеже са музиканти, в пеенето влагат сърце, а не рутина. Въздействието, което постигат е необяснимо силно! Този път сме доволни! Публиката – също, дори и правостоящите слушатели и зрители! Браво деца, браво! Беше незабравима концертна вечер!!!” – думи на композитора Георги Попов, един от ръководителите по проекта, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по Програма “Творческо развитие”’22.
Още информация за проекта: https://ms-bg.blogspot.com/p/blog-page_74.html ; Facebook ; YouTube

ПЪТУВАЩО АТЕЛИЕ
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” по “ПРОГРАМА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ НА ОРГАНИЗАЦИИ В ОБЛАСТТА НА ЛЮБИТЕЛСКОТО ТВОРЧЕСТВО ’22” ДОГОВОР № LI-2022-62 13/08/2022 г., 01.09.2022 – 01.11.2023
Проектът предлага програма за провеждане на ателиета в две направления на музикалното изкуство – ансамблово пеене и работа в домашно студио. Доказани професионалисти в тези сфери, с регионални партньори от цялата страна, ще проведат курсове за придобиване на нови умения и усъвършенстване в тези области. Най-добрите изпълнения и студийни продукти ще бъдат разпространени в публичното пространство, чрез организираните по места прояви, чрез участия в културни форуми и в дигиталната среда.
Организаторите публикуват Форма за обратна връзка с участниците, която може да попълните ТУК.
ЛЯТНО АТЕЛИЕ
ВАРНА, 17 – 21 ЮЛИ
Курс за любители диригенти
По време на ателието ще се проведат занятия по три предмета:
МАНУАЛНА ТЕХНИКА
ДИШАНЕ, ЗВУКОИЗВЛИЧАНЕ, АНСАМБЛОВОСТ
РАБОТА С ПАРТИТУРА (монодия и многоглас – еднороден, смесен)
Участниците ще получат Диплом с оценки по трите дисциплини.
Курс за любители певци
По време на ателието ще се включат в занятията:
ДИШАНЕ, ЗВУКОИЗВЛИЧАНЕ, АНСАМБЛОВОСТ
РАБОТА С ПАРТИТУРА (монодия и многоглас – еднороден, смесен)
Участниците ще получат Диплом с оценки по двете дисциплини.
За да се запознаят с диригентската жестикулация, певците могат да присъстват и на часовете по мануална техника с диригентите.
Курс по музикални технологии за начинаещи и напреднали
Според индивидуалното ниво на участниците ще се работи върху теми от музикалните технологии, звукозапис и озвучаване.
Участниците ще получат Диплом с оценки.
Заявката за участие трябва да бъде в свободен текст с информация за имената на кандидата и контакти за връзка. Тя може да бъде изпратена на e-mail: msbg2006@abv.bg, в страницата на проекта във Фейсбук https://www.facebook.com/patelie22/ или на тази страница.
Информация на телефон: 0877 726 494
Покана за партньори
“Младежко сдружение-България” организира серия от събития за повишаване на уменията за ансамблово музициране и работа в домашно звукозаписно студио. Едногодишният проект “Пътуващо ателие” е реализиран с финансовата подкрепа на НФ “Култура” по “Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество ‘22” в партньорство със сдружение “Светъл звън”.
Ателиетата започват да работят през ноември 2022 и ще продължат до октомври 2023.
Кой може да участва и за кого са предназначени ателиетата?
В програмата като домакини на обученията могат да се включат читалища, културни институции, училища, детски градини, частни и общински организации, които развиват любителска хорова дейност. Обученията са безплатни за всички участници.
Програмата е насочена към деца, младежи и възрастни хора, които ще повишат своето изпълнителско ниво или ще направят първите си стъпки в хоровото изкуство и/или в работата в домашно звукозаписно студио.
Какво представляват ателиетата
Любителското хорово изкуство бе сред най-засегнатите от извънредните епидемични мерки. Въпреки, че от няколко месеца дейността на съставите е възстановена, повечето от тях нямат възможност да участват във форуми, на които да повишат своето майсторство и чрез които да привлекат нови членове. Бързо променящата се среда изисква и развиването на нови умения за популяризиране на любителското хорово изкуство – работа в домашно студио, за да могат да разпространяват самостоятелно своето изкуство в дигитална среда.
Програмата на ателиетата цели да се подпомогне усъвършенстването на вокално-техническото майсторство, стилово-интерпретаторските умения, задълбочаване на художествено-естетическите и духовно-етични критерии. Ще бъде предложен нов репертоар, който ще обогати участниците.
Получаването на базисни знания и умения за работа с видео, звукозаписна и озвучителна техника и съответния специализиран софтуер, ще помогне на хорове и индивидуални изпълнители да създадат свой аудио или аудиовизуален продукт за разпространение.
Програмата е съобразена с целевата група, като развива през практически дейности умения, без да затруднява излишно участниците. Ателиетата са индивидуални, групови и общи.
Най-добрите изпълнения и студийни продукти ще бъдат разпространени в публичното пространство, чрез организираните по места прояви, чрез участия в културни форуми и в дигиталната среда.
Продължителността на курсовете се определя от желанията и възможностите на участниците.
Ако вашата институция желае да се включи в предлаганото обучение, може да се свържете с нас на посочените контакти:
Е. Христова – тел./viber 0877 726494; msbg2006@abv.bg;
За обучителите:
Георги Попов – композитор и диригент. От 1984 работи в театъра и киното като композитор на свободна практика. Музиката му многократно е отличавана на наши и международни фестивали и конкурси. Автор е на инструментална солова и камерна музика, на инструментална и вокална музика за деца. От 1996 г. посвещава по-голямата част от творчеството си на богослужебната православна музика, която се изпълнява от наши и чужди изпълнители.
Създател на певческа школа, в която разработва уникален начин на звукоизвличане наречен брегмофония.
Основател и ръководител на камерен ансамбъл “Колегиум ОСАННА”, с който концертира в най-големите културни европейски центрове, а в периода 2018-2020 в Рим и Ватикан.
Елица Христова е диригент и пианист, доктор по теология – Източно църковно пеене (2012), Магистър по теология (2008) и музика (1991). От 1991 като пианист, хормайстор и диригент развива активна концертна, звукозаписна и педагогическа дейност в България, Финландия, Германия, Гърция, Румъния, Испания, Франция, Бахрейн, Сърбия, Австрия, Русия, Италия и други страни. Автор на статии, радио предавания, курсове, ръководител на множество проекти. Преподавала е в различни учебни заведения, сред които СУ „Св. Климент Охридски“ и Консерватория „Личинио Рефичи“ Фрозиноне, Италия.
От 2000 г. работи съвместно с композитора Георги Попов.
Ивайло Янев – продуцент, тонрежисьор. Завършил тонрежисура в Берлинската музикална академия. Прекрасен музикант, с изключителна добра музикално-теоретична подготовка, много фин, деликатен и изпълнен с инвенция човек и творец.
Дейността му обхваща стотици реализирани музикални албуми, концерти, радио и телевизионни продукции, документални и игрални филми.
В последните години е тонрежисьор на Софийската филхармония и автор-оператор на документални филми.
***
Композиторът Георги Попов за работата на “Пътуващо ателие” в Ловеч
Пътят до Ловеч е много красив. Преминахме го неусетно – ние, музикантите от “Пътуващо ателие” – д-р Елица Христова, Ивайло Янев и моя милост – Георги Попов.
В Ловеч, в прекрасна зала вътре в новия митрополитски храм “Св. св. Кирил и Методий” ни очакваше Женски хор “Достойно есть” към храма. Диригентът г-жа Дренска бе започнала разпяването.
Бяхме посрещнати много радушно от диригента и хористите. Репетицията започна спокойно. Ние се намесвахме деликатно, там където според нас имаше нужда от някаква промяна. Нашите намеси бяха малки и спокойни и целта им бе подобряване на конкретен проблем, на общия звук или проблем с дикцията. Доброжелателността на намесите ни успокои и даде на пеещите увереност и смелост, че могат и че са на “прав път”. Така стана, че с нетърпение очакваме всяка наша нова среща.
Благодарим на г-жа Дренска и нейния хор за бързата възприемчивост и точни и бързи реакции!
Атмосферата, която се създава по време на репетициите е много приятна, ведра и предразполагаща към бързи и добри резултати, които се надяваме да представим на третото издание на “Гергьовски песенни празници-Елена” през май 2023 година.
***
“Пътуващо ателие” в 7 СУ “Св. Седмочисленици”, София
“Пътуващо ателие” влезе в един от вторите класове на столичното 7 СУ. Чрез нашия емисар сред детските аудитории – Елица Христова – в края на ноември започна подготовка за Коледно тържество. Децата за около месец трябваше да усвоят донякъде обща звучност, добра дикция и да научат десетина песнички. Тези малки бисерчета, освен двете народни коледарски песни, обработени от композитора Георги Попов, бяха по текстове на големите български детски поети Стоян Попов (Чичо Стоян) и Йордан Стубел и с музика от Георги Попов.
Децата бързо бяха завладяни от “майчинската” топлина и светлина, която Елица Христова излъчва, от ведрите, чисти и завладяващи български ритми и интонации, и от прекрасните български текстове на големите наши детски поети.
Малките хористи на г-жа Христова “омагьосани” от тази българска съкровищница – прекрасен диригент, големи поети и чудесни песни – за този месец сътвориха чудо. Те показаха, че когато майстори въздействат върху българската душевност децата се “отблагодаряват” неочаквано богато, усвоявайки и част от основата и детайли на извисената по дух българска култура.
Останалото беше – изненадващо и мило тържество за директори, учители и ученици, лакомства и… спомен и предчувствие за Рождество…
***
След проведено прослушване на децата от втори до четвърти клас на 7 СУ “Св. Седмочисленици”, повече от 100 деца се включват в проекта. Над 20 детски песни по стихове на Стоян Попов (Чичо Стоян) ще бъдат научени, записани и разпространени в рамките на проекта.
***
“Пътуващо ателие” в Севлиево
Аплодисменти?!?
30.07.2023, храм „Св. прор. Илия“ – Севлиево, около 10.30 сутринта.
Отпуст и край на светата литургия. Предстоятелят на храма – о. Спас – сърдечно и прочувствено благодари на певците и тогава се случи нещо, което не сме виждали в български храм – всички богомолци, намиращи се в църквата, се обърнаха към балкона и изразиха преживяванията си с аплодисменти. Слязохме бързо при тях и долу ни посрещнаха лица, облени в сълзи и огряни от усмивки и духовна радост. Няма да описваме думите на поздравленията. Преживяното по време на службата беше видно.
Певците в Севлиево бяха от участници и ръководители на проект „Пътуващо ателие“, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд “Култура” по Програма за възстановяване и развитие на организации в областта на любителското творчество 2022.
Преди няколко месеца ръководителката на формацията от Севлиево г-жа Олга Цветкова се обърна с молба към д-р Елица Христова, създадените от нея Пътуващи ателиета да посетят Севлиево и да работят и с нейните два състава към НЧ “Развитие-1870-Севлиево” – камерен хор „Хоталич“ и формация „Мелос“. Ръководителите на ателиетата – д-р Христова, Георги Попов и Ивайло Янев – се отзоваха с удоволствие, защото участниците от Севлиево са много ентусиазирани, мотивирани и трудолюбиви. Първите резултати от съвместната работа бяха представени на ежегодния фестивал „Гергьовски песенни празници-Елена“ 5-7 май 2023.
Последните работни срещи се осъществиха скоро, след като певците от „Мелос“ се бяха завърнали от турне във Франция, което беше минало много успешно. Имаше добри условия – зала, въодушевени певци и красивия център на града. Атмосферата беше прекрасна. Реакцията на участниците по отношение на звукоизвличане, ансамбловост, дикция, интерпретация и ред други компоненти, беше впечатляващо бърза и вдъхновяваше преподавателския процес.
За резултата от началото на нашата дейност писахме малко по-горе. От тук нататък продължава работата и усилията към усъвършенстване на всеки отделен певец и на ансамбъла. Част от певците се включиха и в ателието за музикални технологии, като участваха в осъществяването на документалните записи и тяхната обработка както по време на фестивала в Елена, така и на празничната литургия в Севлиево.
Надяваме се нивото и продукцията да продължат да повишават своето качество и занапред.
Още информация за проекта: ms-bg.blogspot.com ; Facebook ; YouTube

БЪЛГАРИЯ - ИТАЛИЯ
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Националния фонд “Култура” по Програма “Мобилност и развитие” 2023. Д.№MIR-1-AB-2023-40 / 25.07.2023, 11 – 22 септември 2023
По покана на италианска хорова Федерация Колегиум ОСАННА изнася концерти в Абруцо и Рим. Екип на сдружението участва в работни срещи за развитие на партньорството между българската и италиански културни организации. Поканите за концертно турне и делови срещи са продължение на дългогодишна съвместна дейност. Това партньорство води до създаването на нов дългосрочен общ проект, с който да се кандидатства и за финансиране по европейски програми в областта на културата.
nella Chiesa di Sant’Anna dei Palafrenieri in Vaticano, presentato da Mons. Salvador Aguilera Lopez
Canti liturgici, composti o arrangiati da Georgi POPOV
1. Padre Nostro – della Liturgia №4 in slavo ecclesiastico
2. Tropario dei Santi Costantino ed Elena
3. Alla Tua Croce adoriamo il Signore – canto d’ingresso piccolo alla festa dell’Ascensione di S. Croce del Signore
4. Magnifica l’anima mia l’onorevole Croce del Signore – Irmos di 9 Ode dal Canone dell’Ascensione di S. Croce del Signore
5. Tropario del Santo Re Boris–Mihail
6. Magnifica l’anima mia, la Vergine Maria, nata dalla infeconda – Irmos di 9 Ode dal Canone della Natività della Vergine Maria – compositore Neofit Rilski, Tono Bizantino 8
7. Venite adoriamo Cristo – della divina Liturgia №16 del S. Giovanni Crisostomo in italiano
8. Inno cerubico – della Liturgia №16 in italiano
9. Padre Nostro – della Liturgia №16 in italiano
10. Uomini di Galilea – canto d’ingesso alla festa dell’Ascensione
11. Sotto la tua prottezione
12. I discepoli – canto d’ingesso alla festa del Pentecoste
13. Ave Regina dei cieli – della mesa №2 in italiano
14. Inno Trisagio – della Liturgia №15 in tedesco
15. Il canone eucaristico – della Liturgia №13 in inglese
16. Megalinario – della Liturgia №14 in francese
17. L’angelo gridò – della Liturgia №17 in greco liturgico
18. Nella carne Тi addormentasti – l’exapostilarion della Pasqua
19. Signore, ascolta la mia predhiera /Salmo 102:1/ – in slavo ecclesiastico
20. Dammi una veste di luce – Tropario del Battesimo in slavo ecclesiastico
21. Vieni, vieni dal Libano, o mia sposa – canto in slavo ecclesiastico
22. Canto di lode alla Madre di Dio e Sia benedetto in slavo ecclesiastico