You are currently viewing ВПЕЧАТЛЯВАЩ КОНЦЕРТ В СОФИЯ

ВПЕЧАТЛЯВАЩ КОНЦЕРТ В СОФИЯ

Дамски хор “Уондърлъст” от Сиатъл и софийският “Колегиум ОСАННА” изнесоха необичаен концерт на 29 юни в София.

Събитието започна с изпълнения на българския ансамбъл, който през тази година отбелязва 25-тата си годишнина. Диригентката Елица Христова беше съставила кратка програма с авторски произведения или обработки на Георги Попов, която разкрива богатата палитра от жанрове и стилове на православната музика. Старинни и съвременни песнопения от различни части на богослужебния кръг бяха изпълнени с проникновена дълбочина и сърдечна чистота. Неповторимият звук на ансамбъла предизвика възторга на международната публика. Квартет от Колегиума поздрави американските гости с изпълнение на Евхаристийния канон из св. литургия №13 на английски език. Музика и изпълнения, които предизвикват дълбок размисъл и пречистващи настроения, извеждащи душата на слушателя до просветление и чиста радост – с това “Колегиум ОСАННА” остана в сърцата на публиката.

Гостите от Америка внесоха неподражаема атмосфера и колорит със своята интересна програма, в по-голямата си част съставена от напълно непознати за българската публика произведения. От класическите произведения на европейската полифонична школа, през обработката на Петко Стайнов на българската народна песен “Що ми е мило и драго” до съвременни песни, третиращи актуални проблеми като мястото на жената в съвременния свят – всичко това беше изпълнено с финес, фина чувствителност и дълбока емоционалност. Прецизната и вдъхновяваща работа на двете диригентки – Бет Ан Бонекрой и Дори Баунсгард – изведе 40-те певици на висота, която поведе публиката в света на едно по-различно светоусещане. Завихрени от динамиката на ритми и интонации, характерни за многообразието от етноси, населяващи Северноамериканския континент, певиците постигнаха своята мисия – да предизвикват радост в сърцата на своята публика.

Живите акомпанименти на цигулка, тарамбука, маракаси, палки и ритмизирани пляскания допринасяха за повдигането на настроението на изпълнители и публика.

Под вещото ръководство на своите диригентки певиците демонстрираха прецизност в интерпретацията на произведения от различни стилове и епохи.

Соловите изпълнения впечатлиха със своята неподправена емоционалност и владеенето на различен тембров колорит в зависимост от особеностите на изпълняваното произведение.

Въодушевената публика поздрави изпълнителите с бурни ръкопляскания, а домакините от “Младежко сдружение-България” и Първа евангелска църква, която предостави прекрасни условия за провеждането на концерта, пожелаха на участниците успешни концерти и до нови срещи със софийската публика.

текст: Елисавета Петкова
снимки: Ивайло Янев
29.06.2025

Leave a Reply